Hyundai Ioniq 6 Arıza Kodları: OBD-II ve EV Kodları ile Çözüm Önerileri

Arıza Kodları
~7 dk okuma
Yayın: 21.06.2026

Hyundai Ioniq 6, markanın E-GMP platformu üzerine inşa edilen, aerodinamik sedan tasarımı ve 800V şarj altyapısıyla öne çıkan tam elektrikli bir modeldir. Düşük sürtünme katsayısı sayesinde sınıfının en verimli elektrikli sedanlarından biri olan Ioniq 6, V2L (Vehicle-to-Load) özelliği ve ultra hızlı şarj kabiliyetiyle Ioniq 5 ile aynı teknik altyapıyı paylaşır. Elektrikli araç olduğu için geleneksel motor kodlarının yerini yüksek voltaj batarya, elektrik motoru ve şarj sistemine özgü EV kodları alır. Bu sayfada Hyundai Ioniq 6 OBD-II ve EV arıza kodlarını ele alıyor, nedenleri ve çözüm önerilerini paylaşıyoruz.

⚠️ Yüksek Voltaj Uyarısı: Ioniq 6’nın E-GMP platformu 800V’a varan tehlikeli gerilim içerir. Bu sisteme yetkisiz müdahale hayati tehlike oluşturabilir. HV sistemiyle ilgili tüm işlemler yalnızca sertifikalı yüksek voltaj (HV) teknisyenleri tarafından yapılmalıdır.

Yüksek Voltaj Batarya Sistemi Arıza Kodları

Ioniq 6’nın 800V batarya paketiyle ilgili en sık karşılaşılan sorunlar şunlardır:

  • Batarya hücresi kapasitesi kaybına bağlı menzil düşüşü ve BMS uyarısı (P0A80)
  • HV yalıtım direnci düşüklüğü – acil durum uyarısı gerektirir (P0AA6)
  • Batarya termal yönetim sistemi arızası – şarj hızını ve menzili etkiler (P1E30)
  • Hücreler arası voltaj dengesizliği – BMS tarafından tespit edilir (P1E25)

P0A80 – HV Batarya Paketi Hücrelerini Değiştir

Açıklama: HV batarya paketinde bir veya daha fazla hücre kapasitesini önemli ölçüde kaybetmiştir.

Olası Nedenler: Hücre yaşlanması, aşırı hızlı şarj döngüleri, termal yönetim sistemi yetersizliği.

Çözüm: HV batarya paketi yetkili Hyundai EV servisinde test edilmeli; gerekirse modül veya paket değişimi yapılmalı.

P0AA6 – HV Sistem İzolasyon Direnci Düşük

Açıklama: HV sistemi ile araç şasisi arasındaki yalıtım direnci güvenli eşiğin altına düştü.

Olası Nedenler: HV kablo hasarı, nem girişi, bağlantı noktası oksidasyonu.

Çözüm: Araç derhal durdurulmalı, HV sistemine dokunulmamalı. Yalnızca sertifikalı HV teknisyeni müdahale etmeli.

P1E25 – Batarya Yönetim Sistemi (BMS) Arızası

Açıklama: BMS hücre dengeleme veya izleme işlevinde hata tespit etti.

Olası Nedenler: BMS modülü arızası, hücre voltaj dengesizliği, sensör hatası.

Çözüm: BMS modülü ve hücre voltajları yetkili EV servisinde test edilmeli.

Şarj Sistemi Arıza Kodları (800V Ultra Hızlı Şarj)

Ioniq 6’nın şarj sistemiyle ilgili en sık karşılaşılan sorunlar:

  • ICCU (Integrated Charging Control Unit) arızasına bağlı AC şarj kesintisi (P1E10)
  • DC hızlı şarj (CCS) iletişim hatası (P1E20)
  • Şarj akım sensörü arızası (P0C04)
  • V2L sistemi güç çıkışı hatası (P1E85)

P0C04 – HV Batarya Şarj Akım Sensörü Aralık/Performans

Açıklama: HV bataryanın şarj akım sensörü beklenen aralık dışında değer üretiyor.

Olası Nedenler: Şarj akım sensörü arızası, ICCU sorunu.

Çözüm: Şarj akım sensörü test edilmeli, ICCU yetkili serviste kontrol edilmeli.

P1E20 – DC Hızlı Şarj İletişim Hatası

Açıklama: DC hızlı şarj (CCS Combo) iletişimi kurulamıyor.

Olası Nedenler: CCS bağlantı noktası hasarı, BMS iletişim hatası, şarj istasyonu uyumsuzluğu.

Çözüm: Farklı bir DC şarj istasyonu denenmeli; sorun tekrarlanıyorsa CCS soketi ve BMS kontrol edilmeli.

P1E10 – Şarj Kablosu / ICCU İletişim Hatası

Açıklama: AC şarj sırasında araç ile şarj ünitesi arasında iletişim hatası.

Olası Nedenler: ICCU arızası, şarj kablosu hasarı, şarj soketi oksidasyonu.

Çözüm: Farklı bir şarj kablosu denenmeli; sorun devam ederse ICCU ve şarj soketi kontrol edilmeli.

Elektrik Motoru ve Sürücü Elektroniği Arıza Kodları

Ioniq 6’nın elektrik motoru ve invertör sistemiyle ilgili dikkat edilmesi gereken sorunlar:

  • Tahrik motoru performans kaybı (P0A0F)
  • İnvertör aşırı ısınması (P0C15)
  • Motor soğutma sistemi yetersizliği (P0C48)
  • EV kontrol sistemi genel arızası (P1E00)

P0A0F – Tahrik Motoru A Performans Sorunu

Açıklama: Elektrik tahrik motoru beklenen performansı sağlayamıyor.

Olası Nedenler: Motor sargı arızası, invertör sorunu, soğutma sistemi yetersizliği.

Çözüm: Tahrik motoru ve invertör sistemleri yalnızca sertifikalı HV teknisyenleri tarafından test edilmeli.

P1E00 – EV Kontrol Sistemi Arızası

Açıklama: Araç kontrol ünitesi (VCU) genel bir hata tespit etti.

Olası Nedenler: VCU yazılım hatası, sensör arızası, iletişim hatası.

Çözüm: Yazılım güncellemeleri kontrol edilmeli, yetkili servis diagnostik testi uygulanmalı.

ABS / ESP ve Rejeneratif Fren Sistemi Arıza Kodları

Ioniq 6’da rejeneratif frenleme ABS ve ESP ile entegre çalışır. Bu sistemlere bağlı en sık sorunlar:

  • Tekerlek hız sensörü kirliliği veya arızası (C0035-C0050)
  • Rejeneratif frenleme ve geleneksel fren karışımındaki denge hatası (C1179)
  • ABS halkası hasarına bağlı düzensiz sinyal

C0035 – Sol Ön Tekerlek Hız Sensörü Arızası

Açıklama: Sol ön ABS/ESP sensöründen sinyal alınamıyor.

Olası Nedenler: Sensör kirliliği veya arızası, dişli halka hasarı, kablo kopukluğu.

Çözüm: Sensör ve halka temizlenmeli; hasar varsa değiştirilmeli.

C1179 – Rejeneratif Fren Sistemi Performans Hatası

Açıklama: Rejeneratif frenleme sistemi beklenen enerji geri kazanımını sağlayamıyor.

Olası Nedenler: İnvertör sorunu, fren sistemi entegrasyon hatası, tekerlek hız sensörü tutarsızlığı.

Çözüm: Tekerlek hız sensörleri ve ABS sistemi kontrol edilmeli, yetkili servis diagnostiği yapılmalı.

Termal Yönetim ve Isı Pompası Arıza Kodları

Ioniq 6’nın termal yönetimi ve ısı pompası, aerodinamik verimliliğiyle birlikte menzili optimize eder:

  • Batarya termal yönetim sistemi arızası (P1E30)
  • Isı pompası performans hatası – soğuk havada menzil düşüşü (P1E50)
  • PTC ısıtıcı devre arızası (P1E60)

P1E50 – Isı Pompası Sistemi Performans Hatası

Açıklama: Isı pompası sistemi beklenen ısıtma/soğutma kapasitesini sağlayamıyor.

Olası Nedenler: Isı pompası kompresörü arızası, soğutucu gaz kaçağı, sistem sensörü hatası.

Çözüm: Soğutucu gaz basıncı kontrol edilmeli, kompresör ve sensörler test edilmeli.

Elektrik ve CAN Bus Arıza Kodları

Ioniq 6’da 12V akü ve CAN bus ağı tüm düşük voltaj modüllerini birbirine bağlar:

  • 12V akü zayıflamasına bağlı zincirleme CAN bus hataları (U0100)
  • DC-DC konvertör arızasına bağlı 12V sistem voltajı düşüklüğü (P0560)
  • Konektör oksidasyonu kaynaklı modül iletişim kesintileri

U0100 – CAN Bus İletişim Kaybı (VCU/ECM)

Açıklama: Araç kontrol modülüyle CAN bus iletişimi kesildi.

Olası Nedenler: 12V akü zayıflaması, DC-DC konvertör arızası, kablo hasarı.

Çözüm: 12V akü gerilimi kontrol edilmeli, DC-DC konvertör test edilmeli.

P0560 – Sistem Voltajı Kararsız (12V)

Açıklama: 12V sistem voltajı beklenen aralık dışında.

Olası Nedenler: DC-DC konvertör arızası, 12V akü zayıflaması.

Çözüm: DC-DC konvertör çıkış voltajı ölçülmeli, 12V akü test edilmeli.

Hyundai Ioniq 6 Arıza Kodları Genel Tablosu

Kod Açıklama Olası Neden
P0560 Sistem Voltajı Kararsız (12V) DC-DC konvertör, 12V akü
P0601 VCU Bellek Kontrol Toplamı Hatası VCU arızası, yazılım hatası
P0A0F Tahrik Motoru A Performans Sorunu Elektrik motoru, invertör
P0A80 HV Batarya Paketi Hücrelerini Değiştir Hücre yaşlanması, termal yönetim
P0AA6 HV Sistem İzolasyon Direnci Düşük HV kablo hasarı, nem girişi
P0C04 HV Batarya Şarj Akım Sensörü Aralık/Performans Şarj sensörü, ICCU arızası
P0C08 Şarj Sistemi Voltajı Düşük ICCU arızası, şarj kablosu
P0C0A HV Batarya Akım Sensörü Devre Arızası BMS sensörü, kablo hasarı
P0C15 Elektrik Motor Sürücüsü Aşırı Sıcaklık İnvertör ısınması, soğutma sistemi
P0C48 Tahrik Motoru A Soğutma Sistemi Performans Soğutma pompası, sıvı seviyesi
P0CE0 Elektrik Motor Kontrol Modülü Güç Kaynağı Arızası DC-DC konvertör, kablo hasarı
P0D14 Elektrik Motor A Sıcaklık Sensörü Aralık/Performans Motor sıcaklık sensörü, soğutma
P0D17 Elektrik Motor/Jeneratör A Performans Sorunu Elektrik motoru, invertör
P1E00 EV Kontrol Sistemi Arızası VCU yazılım hatası, sensör
P1E01 EV Kontrol Modülü İletişim Hatası VCU, CAN bus iletişim
P1E10 Şarj Kablosu / ICCU İletişim Hatası ICCU, şarj kablosu, CP sinyali
P1E20 DC Hızlı Şarj İletişim Hatası CCS bağlantısı, BMS
P1E25 Batarya Yönetim Sistemi (BMS) Arızası BMS modülü, hücre dengesizliği
P1E30 Batarya Termal Yönetim Sistemi Arızası Soğutma/ısıtma sistemi, pompa
P1E40 Enerji Geri Kazanım Sistemi (Rejenerasyon) Hatası İnvertör, motor kontrolü
P1E50 Isı Pompası Sistemi Performans Hatası Isı pompası, kompresör
P1E60 PTC Isıtıcı Devre Arızası PTC ısıtıcı elemanı, kontaktör
P1E70 Güç Elektroniği Soğutma Sistemi Arızası İnvertör soğutma, pompa
P1E85 V2L (Vehicle-to-Load) Sistemi Arızası V2L adaptörü, ICCU, güç çıkışı
U0100 CAN Bus İletişim Kaybı (VCU/ECM) CAN bus kablo, 12V akü
U0111 CAN Bus İletişim Kaybı (Batarya Yönetim Modülü) BMS modülü, CAN bus
U0121 CAN Bus İletişim Kaybı (ABS Modülü) ABS modülü, CAN bus hattı
U0140 CAN Bus İletişim Kaybı (Gövde Kontrol Modülü) BCM, CAN bus hattı
U0155 CAN Bus İletişim Kaybı (Gösterge Paneli) Gösterge modülü, CAN bus
U0164 CAN Bus İletişim Kaybı (Klima Kontrol Modülü) HVAC modülü, CAN bus
C0035 Sol Ön Tekerlek Hız Sensörü Arızası Sensör, ABS halkası, kablo
C0040 Sağ Ön Tekerlek Hız Sensörü Arızası Sensör, ABS halkası, kablo
C0045 Sol Arka Tekerlek Hız Sensörü Arızası Sensör, ABS halkası, kablo
C0050 Sağ Arka Tekerlek Hız Sensörü Arızası Sensör, ABS halkası, kablo
C1179 Rejeneratif Fren Sistemi Performans Hatası İnvertör, fren sistemi entegrasyonu
B1000 Airbag Kontrol Modülü Arızası ACM arızası, kablo sorunu
B1001 Airbag Kontrol Modülü İç Arızası ACM arızası

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Hyundai Ioniq 6’da menzil beklenenden düşükse ne yapmalıyım?

Ioniq 6 aerodinamik tasarımıyla yüksek verimlilik sunsa da soğuk hava, yüksek hız ve klima kullanımı menzili etkiler. Ani ve kalıcı menzil düşüşü P0A80 (batarya hücresi) veya P1E50 (ısı pompası) kaynaklı olabilir. OBD-II ile kod taranmalı, sorun sürerse yetkili EV servisine başvurulmalıdır.

Ioniq 6’da 800V ultra hızlı şarj sorunları nasıl çözülür?

Önce farklı bir DC şarj istasyonu deneyin. Araç tarafında P1E20 veya P0C04 gibi kodlar görülüyorsa CCS soketi ve ICCU kontrol edilmelidir. Ioniq 6’nın ICCU ünitesi şarj yönetiminin merkezindedir; arızası şarj ve V2L sorunlarına yol açar.

Ioniq 6’da V2L özelliği çalışmıyorsa ne yapmalıyım?

V2L sistemi araçtan harici cihazlara enerji aktarımı sağlar. Çalışmaması durumunda P1E85 veya P1E10 kodları görülebilir. Önce V2L adaptörü ve bağlantısı kontrol edilmeli, ardından ICCU yetkili serviste test edilmelidir.

Ioniq 6’nın 12V aküsü neden kritik?

12V akü kapı kilitleri, gösterge ve kontrol modüllerini besler. HV batarya dolu olsa bile 12V akü zayıflarsa araç çalışmayabilir. Uzun park dönemlerinde düzenli şarj veya harici 12V şarj cihazı bu sorunu önler.


Bu içerik yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hyundai Ioniq 6 aracınızda herhangi bir arıza koduyla karşılaştığınızda yetkili Hyundai elektrikli araç servisi veya uzman bir EV teknisyenine başvurmanız önerilir. Arıza kodları tek başına kesin bir teşhis aracı değildir; fiziksel inceleme ve testlerle birlikte değerlendirilmelidir. Yüksek voltajlı sistemlere yetkisiz müdahale hayati tehlike oluşturabilir.

Yorum yapın