Ford Mustang Mach-E Arıza Kodları: Nedenleri ve Çözümleri

Arıza Kodları
~6 dk okuma
Yayın: 16.06.2026

Ford Mustang Mach-E, 2021 yılında Türkiye pazarına giren ve Ford’un elektrikli araç dönüşümünün simgesi olan tam elektrikli SUV modelidir. Türkiye’de Standard Range ve Extended Range batarya seçenekleriyle satışa sunulan Mach-E; arka çeker ve dört çeker (AWD) motor konfigürasyonları ile GT versiyonuyla geniş bir yelpaze sunar. Gelişmiş SYNC 4 multimedya sistemi, üzerinden güncelleme (OTA) desteği ve Ford BlueCruise sürücü destek sistemiyle donatılan Mach-E, içten yanmalı araçlardan farklı bir arıza kodu yapısına sahiptir. Uyarı: Mach-E’nin yüksek voltajlı sistemi (400V) can güvenliği açısından ciddi risk taşır; yüksek voltaj sistemine yetkisiz müdahale kesinlikle yapılmamalıdır.

Batarya Sistemi Arıza Kodları

Mach-E’nin 75.7 kWh veya 98.8 kWh kapasiteli batarya paketi, aracın performans ve menzilini belirleyen kritik bileşendir. P0AA6 (batarya izolasyon direnci düşük) kodu yüksek voltaj sisteminde toprak hattıyla temas riski olduğunu gösterir. P0A80 (batarya değişimi önerisi) kodu batarya kapasitesinin belirli bir eşiğin altına düştüğünü ve değişim planlanması gerektiğini belirtir. Bu kodlar çıktığında araç yetkili Ford servisine götürülmelidir.

P0AA6 – Batarya Voltaj Sistemi İzolasyon Direnci Düşük

Belirtiler: Yüksek voltaj uyarı lambası, araç güvenli moda geçiyor veya çalışmıyor.
Olası Nedenler: Yüksek voltaj kablo izolasyon hasarı, nem veya su girişi, bağlantı noktası bozulması.
Çözüm: Yetkili Ford servisine derhal başvurulmalıdır. Yüksek voltaj sistemine kesinlikle yetkisiz müdahale yapılmamalıdır.

P0A80 – Batarya Paketi Değişimi Önerisi

Belirtiler: Menzil kapasitesinde belirgin düşüş, şarj kabulünde azalma, batarya uyarı lambası.
Olası Nedenler: Batarya hücresi kapasitesi düşüşü (yaşlanma), hücre dengesizliği.
Çözüm: Yetkili Ford servisi batarya sağlığı testini yapmalıdır. Garanti kapsamında değerlendirme yapılabilir.

Şarj Sistemi Arıza Kodları

Mach-E hem AC hem de DC hızlı şarj sistemini destekler. P1A00 (AC şarj sistemi arızası) araç içi şarj cihazının (OBC) arızasından kaynaklanırken, P1A01 (DC hızlı şarj arızası) CCS şarj portunu ilgilendirir. Ford’un Mach-E’sinde 150 kW’a kadar DC hızlı şarj desteği bulunmaktadır.

P1A00 – AC Şarj Sistemi Arızası

Belirtiler: AC şarj başlamıyor, şarj lambası hata veriyor.
Olası Nedenler: OBC arızası, şarj kablosu hasarı, şarj portu bağlantı sorunu.
Çözüm: Farklı şarj kablosu ve priz denenmelidir. Sorun devam ediyorsa yetkili servise başvurulmalıdır.

P1A01 – DC Hızlı Şarj Sistemi Arızası

Belirtiler: DC hızlı şarj başlamıyor veya kesiliyor.
Olası Nedenler: CCS şarj portunda hasar veya kirlilik, DC şarj kontaktörü arızası, BMS iletişim hatası.
Çözüm: Şarj portu temizlenmeli; farklı hızlı şarj istasyonu denenmelidir. Sorun devam ediyorsa yetkili servise başvurulmalıdır.

Elektrik Motoru ve İnverter Arıza Kodları

Mach-E’nin elektrik motoru ve inverteri güç aktarım sisteminin kritik bileşenleridir. P0AE5 (motor güç azaltma) kodu motor veya inverterin aşırı ısındığını gösterir. Mach-E GT versiyonunda ön ve arka motor birlikte çalıştığından iki ayrı inverter sistemi mevcuttur.

P0AE5 – Elektrik Motoru Güç Azaltma

Belirtiler: Performans kısıtlama modu, hızlanmada güç azalması.
Olası Nedenler: Motor veya inverter aşırı ısınması, soğutma sistemi yetersizliği.
Çözüm: Araç durdurulup soğumaya bırakılmalıdır; soğutma sıvısı seviyesi kontrol edilmelidir.

P0CE0 – Elektrik Motoru Kontrol Sistemi Arızası

Belirtiler: Motor sistemi uyarı lambası, güç azalması veya araç çalışmıyor.
Olası Nedenler: İnverter arızası, motor kontrol ünitesi sorunu.
Çözüm: Yetkili Ford servisine başvurulmalıdır.

12V Yardımcı Akü ve CAN Bus Arıza Kodları

Mach-E’de yüksek voltajlı ana bataryanın yanında ayrı bir 12V yardımcı akü bulunur. Bu akünün zayıflaması tüm kontrol modüllerini olumsuz etkiler ve CAN bus iletişim kodlarına yol açar. P0560 (12V sistem voltajı arızası) bu kategorinin en yaygın kodudur.

P0560 – 12V Sistem Voltajı Arızası

Belirtiler: Çoklu sistem uyarı lambası, araç çalışmıyor veya kilitleri açılmıyor.
Olası Nedenler: 12V yardımcı akü kapasitesi düşüklüğü veya deşarj.
Çözüm: 12V akü voltajı test edilmeli; gerekirse değiştirilmelidir.

ABS / ESP / Fren Sistemi Arıza Kodları

Mach-E’de rejeneratif fren sistemi standart ABS ve ESP sistemleriyle entegre çalışır. C0031 ve C0034 tekerlek hız sensörü hata kodları bu entegre sistemin performansını etkiler. Elektrikli el freni (EPB) de C179B koduyla tanımlanan arızalar üretebilir.

C0031 – Sol Ön Tekerlek Hız Sensörü Arızası

Belirtiler: ABS ve ESP uyarı lambaları, rejeneratif frenleme performansı düşüyor.
Olası Nedenler: Sensör kirlenmesi, hız halkası paslanması, kablo kopması.
Çözüm: Sensör temizlenmeli; hasar varsa komple değiştirilmelidir.

Ford Mustang Mach-E Arıza Kodları Tablosu

Kod Açıklama Olası Neden
P0AA6 Batarya voltaj sistemi izolasyon direnci düşük Yüksek voltaj kablo izolasyon hasarı, nem girişi
P0A0F Batarya paketi enerji yönetimi sistemi arızası BMS arızası, batarya hücresi bozulması
P0A80 Batarya paketi değişimi önerisi Batarya kapasitesi düşüşü, hücre dengesizliği
P0A94 DC/DC konvertör sistem performans arızası DC/DC konvertör arızası, soğutma sorunu
P0AE5 Elektrik motoru gücü azaltma Motor aşırı ısınması, inverter arızası
P0AE6 Elektrik motoru soğutma sistemi performans arızası Soğutma suyu seviyesi düşüklüğü, pompa arızası
P0B00 Yüksek voltaj sistem gerilim arızası Yüksek voltaj kablo hasarı, kontaktör arızası
P0B2A Batarya soğutma sistemi performans arızası Batarya soğutma pompası, soğutucu sızıntısı
P0CE0 Elektrik motoru kontrol sistemi arızası İnverter arızası, motor kontrol ünitesi
P1A00 AC şarj sistemi arızası OBC arızası, şarj kablosu, şarj portu
P1A01 DC hızlı şarj sistemi arızası CCS şarj portu, DC şarj kontaktörü
P1A10 Şarj portu kilidi arızası Şarj portu kilitleme aktüatörü
P1A14 Şarj konektörü sıcaklık arızası Şarj konektörü bağlantı direnci yüksekliği
P0D30 Batarya yönetim sistemi iletişim arızası BMS yazılım hatası, CAN bus iletişim sorunu
P0A1C Batarya ısıtma/soğutma sistemi arızası Isı pompası arızası, soğutucu sızıntısı
P0A3F Motor kontrol modülü iletişim arızası VCU yazılım hatası, CAN bus
P0560 12V sistem voltajı arızası 12V yardımcı akü zayıflaması
P0562 12V sistem voltajı düşük 12V yardımcı akü kapasitesi düşüklüğü
C0031 Sol ön tekerlek hız sensörü devre arızası Sensör kirlenmesi, kablo kopması
C0034 Sağ arka tekerlek hız sensörü devre arızası Sensör hasarı, hız halkası paslanması
C0040 Sağ ön tekerlek hız sensörü arızası Sensör veya halka hasarı
C0051 Sol arka tekerlek hız sensörü arızası Sensör kirlenmesi
C179B Elektrikli el freni (EPB) arızası EPB aktüatörü, kablo hasarı
U0001 Yüksek hız CAN veri yolu arızası CAN bus kablo hasarı, modül arızası
U0100 Motor kontrol ünitesiyle iletişim yok 12V akü zayıflaması, topraklama sorunu
U0121 ABS modülüyle iletişim yok CAN bus arızası, ABS modül besleme
U0155 Gösterge paneli modülüyle iletişim yok Kombi göstergesi arızası, CAN hattı
U1000 CAN veri yolu sistem arızası (EV sistemleri) 12V akü düşüklüğü, EV modül iletişim hatası
B1000 Airbag kontrol ünitesi arızası Airbag modülü, voltaj sorunu

Sıkça Sorulan Sorular

Mustang Mach-E’de yüksek voltaj uyarısı çıktı, araçla sürüş yapabilir miyim?

P0AA6 veya P0B00 gibi yüksek voltaj sistem kodları çıktığında araç genellikle güvenli moda geçer veya çalışmaz. Bu kodlar can güvenliği açısından kritiktir. Araç yetkili Ford servisine çektirilmeli; yüksek voltaj sistemine kesinlikle yetkisiz müdahale yapılmamalıdır.

Mach-E’de şarj olmuyor, ne yapmalıyım?

Önce farklı şarj kablosu ve farklı priz ya da şarj istasyonu denenmelidir. Şarj portu temizlenip hasar açısından kontrol edilmelidir. AC şarj çalışıp DC çalışmıyorsa P1A01 kodu aktif olabilir. Sorun devam ediyorsa yetkili Ford servisi müdahale etmelidir.

Mach-E’nin menzili kısa sürede düştü, ne yapmalıyım?

Menzil düşüşü P0A80 (batarya değişimi önerisi) koduyla ilişkili olabilir. Yetkili serviste batarya sağlık testi (SOH) yaptırılması önerilir. Garanti süresi içindeyse kapsam değerlendirilebilir. Sürekli DC hızlı şarj kullanımı ve aşırı sıcaklıklarda park batarya yaşlanmasını hızlandırır.

Mach-E’de 12V akü neden önemli?

Mach-E’de yüksek voltajlı ana bataryanın yanında tüm kontrol modüllerini besleyen ayrı bir 12V akü bulunur. Bu akü zayıfladığında araç çalışmayabilir ya da çok sayıda CAN bus kodu üretebilir. Ford, Mach-E’de litenyum fosfat (LFP) 12V akü kullanmaktadır; kapasitesi düştüğünde değiştirilmelidir.


Bu içerik yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Ford Mustang Mach-E aracınızda herhangi bir arıza koduyla karşılaştığınızda yetkili Ford servisi veya sertifikalı elektrikli araç servisine başvurmanız önerilir. Arıza kodları tek başına kesin bir teşhis aracı değildir; fiziksel inceleme ve testlerle birlikte değerlendirilmelidir.

Güvenlik uyarısı: Mustang Mach-E’nin 400V yüksek voltajlı sistemine yetkisiz müdahale hayati tehlike oluşturabilir. Yüksek voltaj sistemiyle ilgili tüm işlemler yalnızca yetkili ve sertifikalı teknisyenler tarafından yapılmalıdır.

Yorum yapın