BMW i4 Arıza Kodları: Elektrikli OBD-II Kodları ve Çözümleri

Arıza Kodları
~5 dk okuma
Yayın: 22.06.2026

BMW i4, 3 Serisi Gran Coupé platformu üzerine inşa edilen beşinci nesil (Gen5) eDrive teknolojisiyle donatılmış tam elektrikli premium sedan modeldir. 83,9 kWh brüt kapasiteli batarya paketi ve 400V (eDrive40) veya yüksek performanslı çift motorlu (M50) mimarisiyle sunulan i4, DC hızlı şarj, rejeneratif frenleme ve BMW’ye özgü gelişmiş güç elektroniği içerir. Bu sayfada BMW i4 OBD-II ve EV arıza kodlarını, nedenlerini ve çözüm önerilerini aktarıyoruz.

⚠️ Yüksek Voltaj Uyarısı: BMW i4’ün yüksek voltajlı (400V) sistemi ölümcül elektrik çarpması riski taşır. HV bileşenlerine yalnızca sertifikalı BMW EV teknisyenleri müdahale etmelidir.

BMW i4 Arıza Kodları Genel Tablosu

Kod Açıklama Olası Neden
P0A80 HV Batarya Paketi Hücrelerini Değiştir Hücre yaşlanması, termal yönetim
P0A7F HV Batarya Paketi Bozulması Yaşlanma, yoğun DC şarj
P0AA6 HV Sistem İzolasyon Direnci Düşük HV kablo hasarı, nem girişi
P0A09 DC-DC Konvertör Düşük Voltaj DC-DC konvertör arızası
P0A0F Tahrik Motoru A Performans Sorunu Elektrik motoru, invertör
P0A1B Tahrik Motoru Kontrolcü Arızası İnverter, kontrol ünitesi
P0A3F Tahrik Motoru Pozisyon Sensörü Arızası Resolver sensörü, kablo
P0A78 İnverter Performans Sorunu İnverter arızası, termal sınırlama
P0A84 HV Batarya Ön Şarj Devre Arızası Ön şarj rölesi, kontaktör
P0A95 HV Sigorta Arızası HV sigorta atması, aşırı akım
P0C04 HV Batarya Soğutma Sistemi Performans Sorunu Soğutma sıvısı, pompa arızası
P0C08 HV Batarya Soğutma Valfi Arızası Soğutma valfi, aktüatör
P0C17 HV Batarya Soğutma Pompası Arızası Soğutma pompası, besleme
P0C29 HV Batarya Ana Kontaktör Arızası Ana kontaktör, röle
P0CE0 HV Batarya Hücre Gerilim Dengesizliği Zayıf hücre, BMS dengeleme
P0D14 HV Batarya Soğutucu Sıcaklık Sensörü Arızası Sıcaklık sensörü, kablo
P1E00 Elektrikli Tahrik Kontrol Sistemi Arızası VCU yazılımı, sensör arızası
P1E10 Yerleşik Şarj Cihazı (OBC) Arızası OBC, şarj kablosu/soketi
P1E20 DC Hızlı Şarj Sistemi Arızası CCS soket, HV kontaktör
P1E25 BMS İletişim Hatası BMS arızası, CAN bus
P1E30 Batarya Termal Yönetim Arızası Soğutma devresi, sensör
P1E40 Rejeneratif Şarj Sistemi Arızası Rejeneratif kontrol, invertör
P1E50 Isı Pompası / İklimlendirme Arızası Isı pompası, soğutucu akışkan
P1E60 PTC Isıtıcı Arızası PTC ısıtıcı elemanı, besleme
P0560 Sistem Voltajı Kararsız (12V) DC-DC konvertör, 12V akü
C1179 Rejeneratif Fren Sistemi Arızası Fren kontrol modülü, sensör
C0035 Sol Ön Tekerlek Hız Sensörü Arızası Sensör, ABS halkası, kablo
C0040 Sağ Ön Tekerlek Hız Sensörü Arızası Sensör, ABS halkası, kablo
C0045 Sol Arka Tekerlek Hız Sensörü Arızası Sensör, ABS halkası, kablo
C0050 Sağ Arka Tekerlek Hız Sensörü Arızası Sensör, ABS halkası, kablo
U0100 CAN Bus İletişim Kaybı (Güç Kontrol Modülü) CAN kablo, zayıf 12V akü
U0111 Batarya Yönetim Modülü İletişim Kaybı BMS, CAN hattı
U0140 Gövde Kontrol Modülü İletişim Kaybı BCM, CAN hattı
U0164 İklimlendirme Modülü İletişim Kaybı HVAC modülü, CAN hattı
U029E Yerleşik Şarj Cihazı İletişim Kaybı OBC, CAN hattı
B1000 Airbag Kontrol Modülü Arızası ACM arızası, kablo sorunu

Yüksek Voltaj (HV) Batarya Sistemi Arıza Kodları

i4’ün 83,9 kWh batarya paketi ve Gen5 eDrive sistemi üst düzey termal yönetim gerektirir.

P0A80 – HV Batarya Paketi Hücrelerini Değiştir

Açıklama: Batarya paketinde bir veya daha fazla hücre kapasite kaybına uğramıştır.

Olası Nedenler: Hücre yaşlanması, termal yönetim arızası, hücre dengesizliği.

Çözüm: Yetkili BMW EV servisinde batarya sağlık ve hücre dengeleme testi yapılmalı.

P0AA6 – HV Sistem İzolasyon Direnci Düşük

Açıklama: Yüksek voltajlı sistemin izolasyon direnci güvenli sınırın altına düşmüştür.

Olası Nedenler: HV kablo yalıtım hasarı, nem girişi, bileşen arızası.

Çözüm: Araç hemen yetkili servise götürülmeli; izolasyon testi yapılmalı.

Şarj Sistemi Arıza Kodları

i4, AC şarj için OBC ve en fazla 200 kW DC hızlı şarj kapasitesini destekler.

P1E10 – Yerleşik Şarj Cihazı (OBC) Arızası

Açıklama: AC şarjı yöneten OBC ünitesinde hata.

Olası Nedenler: OBC arızası, şarj kablosu/soketi sorunu.

Çözüm: Farklı kablo/istasyon denenmeli; sorun sürerse OBC test edilmeli.

P1E20 – DC Hızlı Şarj Sistemi Arızası

Açıklama: DC hızlı şarj sırasında iletişim veya güç hatası.

Olası Nedenler: İstasyon uyumsuzluğu, CCS soket sorunu, HV kontaktör arızası.

Çözüm: Farklı DC istasyon denenmeli; soket ve kontaktörler kontrol edilmeli.

Elektrik Motoru ve Rejeneratif Fren Arıza Kodları

P0A0F – Tahrik Motoru A Performans Sorunu

Açıklama: Elektrik motoru beklenen performansı veremiyor.

Olası Nedenler: İnverter arızası, motor sargısı, termal sınırlama.

Çözüm: İnverter ve motor sıcaklık sensörleri kontrol edilmeli.

C1179 – Rejeneratif Fren Sistemi Arızası

Açıklama: Rejeneratif frenleme sistemi beklenen şekilde çalışmıyor.

Olası Nedenler: Fren koordinasyon modülü arızası, sensör sorunu.

Çözüm: Fren kontrol modülü diagnostiği yapılmalı, yazılım güncellenmeli.

12V Sistem ve CAN Bus Arıza Kodları

P0560 – Sistem Voltajı Kararsız (12V)

Açıklama: 12V besleme voltajı beklenen aralık dışında.

Olası Nedenler: DC-DC konvertör arızası, 12V akü zayıflaması.

Çözüm: DC-DC konvertör çıkış voltajı ölçülmeli, 12V akü test edilmeli.

U0100 – CAN Bus İletişim Kaybı (Güç Kontrol Modülü)

Açıklama: Güç kontrol modülüyle CAN bus iletişimi kesildi.

Olası Nedenler: CAN bus kablo hasarı, zayıf 12V akü, modül arızası.

Çözüm: 12V akü ve CAN bus hatları kontrol edilmeli.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

BMW i4 şarj olmuyorsa ilk ne yapmalıyım?

Önce farklı bir şarj istasyonu ve kablo deneyin. AC şarjda P1E10, DC hızlı şarjda P1E20 kodu görülürse OBC veya CCS soket sorunu olabilir. Yüksek voltaj bileşenlerine kendiniz müdahale etmeyin; yetkili BMW EV servisine başvurun.

i4’te menzil aniden düştüyse ne yapmalıyım?

Ani menzil düşüşü soğuk hava, termal sınırlama (P0C04/P1E30) veya batarya hücresi kapasitesi kaybı (P0A80) kaynaklı olabilir. OBD-II ile kod taranmalı; sorun sürerse yetkili BMW EV servisinde batarya sağlık testi yapılmalıdır.

i4 M50’de çift motor sisteminde arıza nasıl kendini gösterir?

M50 versiyonunda ön ve arka motor ayrı ayrı kontrol edilir. Arıza durumunda tek motor çalışmaya devam edebilir; P0A0F kodu hangi motorun etkilendiğini gösterir. Performans belirgin şekilde düşerse yetkili servis gerekir.

i4’te 12V akü neden önemli?

12V akü tüm düşük voltaj elektronik sistemleri besler. HV batarya dolu olsa bile 12V akü zayıflarsa araç çalışmayabilir. DC-DC konvertör 12V aküyü şarj eder; P0560 ve çoklu U-kodları görülürse önce 12V akü ve DC-DC konvertör test edilmelidir.


Bu içerik yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. BMW i4 aracınızda herhangi bir arıza koduyla karşılaştığınızda yetkili BMW elektrikli araç servisi veya sertifikalı EV teknisyenine başvurmanız önerilir. Arıza kodları tek başına kesin bir teşhis aracı değildir; fiziksel inceleme ve testlerle birlikte değerlendirilmelidir. Yüksek voltajlı sistemlere yetkisiz müdahale hayati tehlike oluşturabilir.

Yorum yapın