BMW 3 Serisi Arıza Kodları: OBD-II Kodları ve Çözüm Rehberi

Arıza Kodları
~6 dk okuma
Yayın: 23.06.2026

BMW 3 Serisi, premium orta sınıf segmentinin referans modelidir. B48 ve B58 benzinli, B47 dizel TwinPower Turbo motorlarla sunulan 3 Serisi, Valvetronic, Vanos, xDrive dört çeker sistemi ve Steptronic ZF şanzımanını bünyesinde barındırır. Bu sayfada BMW 3 Serisi OBD-II arıza kodlarını, nedenlerini ve çözüm önerilerini aktarıyoruz.

BMW 3 Serisi Arıza Kodları Genel Tablosu

Kod Açıklama Olası Neden
P0010 Giriş Vanos Aktüatör Devre Arızası (Banka 1) Vanos solenoid, düşük yağ basıncı
P0011 Giriş Eksantrik Zamanlama Aşırı İlerleme (Banka 1) Vanos solenoid, kirli yağ
P0012 Giriş Eksantrik Zamanlama Gecikmesi (Banka 1) Vanos solenoid, zincir gerginliği
P0013 Egzoz Vanos Aktüatör Devre Arızası (Banka 1) Vanos solenoid, yağ basıncı
P0014 Egzoz Eksantrik Zamanlama Aşırı İlerleme (Banka 1) Vanos solenoid, zincir sorunu
P0016 Krank/Eksantrik Korelasyon Hatası (Banka 1) Zincir uzaması, gergi arızası
P0026 Giriş Valf Kalkış Kontrol Devresi (Banka 1) Valvetronic motoru, sensör
P0028 Egzoz Valf Kalkış Kontrol Devresi (Banka 1) Valvetronic motoru, sensör
P0087 Yakıt Sistemi Basıncı Düşük HPFP aşınması, filtre tıkanması
P0089 Yakıt Basınç Regülatörü Performans Sorunu Regülatör arızası, HPFP
P0101 MAF Sensörü Aralık / Performans Sorunu Kirli MAF sensörü, hava kaçağı
P0106 MAP Sensörü Aralık Sorunu MAP sensörü, vakum kaçağı
P0113 Emme Havası Sıcaklık Sensörü Yüksek IAT sensörü arızası, kablo
P0128 Soğutma Suyu Termostat Sorunu Termostat arızası, ECT sensörü
P0130 O2 Sensörü Devre Arızası (Banka 1, Sensör 1) Lambda sensörü, egzoz kaçağı
P0171 Yakıt Sistemi Fakir (Banka 1) Emme kaçağı, valf kapağı contası
P0174 Yakıt Sistemi Fakir (Banka 2) Emme kaçağı, MAF sensörü
P0234 Turbo Aşırı Yükleme Wastegate, MAP sensörü
P0299 Turbo Düşük Yükleme Charge pipe çatlağı, wastegate
P0300 Rastgele / Çoklu Silindir Ateşleme Kaçağı Bobinler, bujiler, HPFP
P0301 Silindir 1 Ateşleme Kaçağı Bobin, buji, enjektör
P0302 Silindir 2 Ateşleme Kaçağı Bobin, buji, enjektör
P0303 Silindir 3 Ateşleme Kaçağı Bobin, buji, enjektör
P0304 Silindir 4 Ateşleme Kaçağı Bobin, buji, enjektör
P0335 Krank Mili Pozisyon Sensörü Devre Arızası Sensör arızası, halka hasarı
P0340 Eksantrik Pozisyon Sensörü Devre Arızası Sensör arızası, zincir
P0401 EGR Akışı Yetersiz EGR valfi tıkanması, soğutucu
P0402 EGR Akışı Aşırı EGR valfi açık takılı, sensör
P0420 Katalitik Konvertör Verimliliği Düşük Yaşlı katalizör, lambda sensörü
P0442 EVAP Sistemi Küçük Kaçak Yakıt kapağı, EVAP hortumu
P0491 İkincil Hava Enjeksiyon Akışı Yetersiz (Banka 1) İkincil hava pompası, valf
P0560 Sistem Voltajı Kararsız Alternatör, akü, IBS sensörü
P0700 Şanzıman Kontrol Sistemi Arızası Mekatronik, şanzıman yağı
P0730 Hatalı Vites Oranı Mekatronik, şanzıman yağı
P1778 Steptronic Solenoid Akım Hatası Şanzıman solenoid, mekatronik
P2002 DPF Verimliliği Düşük (Banka 1) DPF dolması, basınç sensörü
P204F SCR Sistemi Performans Sorunu AdBlue dozaj ünitesi, pompa
P20EE SCR NOx Katalizör Verimliliği Düşük AdBlue kalitesi, NOx sensörü
P2187 Fakir Karışım Rölantide (Banka 1) Emme kaçağı, valf kapağı contası
P2453 DPF Basınç Sensörü Aralık/Performans Diferansiyel basınç sensörü
P30FF Genel Misfire / DME Hatası Bobin, buji, yazılım
U0100 CAN Bus İletişim Kaybı (DME) CAN bus kablo, zayıf akü
U0121 CAN Bus İletişim Kaybı (DSC Modülü) DSC modülü, CAN bus hattı
U0140 CAN Bus İletişim Kaybı (Gövde Kontrol Modülü) BCM, CAN bus hattı
C0035 Sol Ön Tekerlek Hız Sensörü Arızası Sensör, ABS halkası, kablo
C0040 Sağ Ön Tekerlek Hız Sensörü Arızası Sensör, ABS halkası, kablo
C0045 Sol Arka Tekerlek Hız Sensörü Arızası Sensör, ABS halkası, kablo
C0050 Sağ Arka Tekerlek Hız Sensörü Arızası Sensör, ABS halkası, kablo
B1000 Airbag Kontrol Modülü Arızası ACM arızası, kablo sorunu

Motor ve Yakıt Sistemi Arıza Kodları

3 Serisi’nin B48 ve B58 benzinli motorlarında doğrudan enjeksiyon ve HPFP, B47 dizel motorunda common rail sistemi kullanılır.

P0087 – Yakıt Sistemi Basıncı Düşük (Raylı)

Açıklama: Yakıt rayındaki basınç beklenen değerin altına düşmüştür.

Olası Nedenler: HPFP aşınması, tıkalı yakıt filtresi, enjektör kaçakları.

Çözüm: HPFP basınç testi yapılmalı, yakıt filtresi kontrol edilmeli.

P0171 – Yakıt Karışımı Fakir (Banka 1)

Açıklama: Hava-yakıt karışımı gereğinden fakir.

Olası Nedenler: Emme manifoldu hava kaçağı, valf kapağı contası kaçağı, MAF kirliliği.

Çözüm: Emme sistemi sızdırmazlık testi yapılmalı, MAF sensörü temizlenmeli.

Valvetronic ve Vanos Sistemi Arıza Kodları

3 Serisi’nde Valvetronic ve Vanos sistemleri hem verimlilik hem performans için kritiktir.

P0011 – Giriş Eksantrik Zamanlama Aşırı İlerleme (Banka 1)

Açıklama: Giriş eksantriki istenenden fazla ilerlemiş.

Olası Nedenler: Vanos solenoid arızası, düşük yağ basıncı, kirli motor yağı.

Çözüm: Vanos solenoidi temizlenmeli/değiştirilmeli, motor yağı değiştirilmeli.

P0016 – Krank/Eksantrik Korelasyon Hatası (Banka 1)

Açıklama: Krank ve eksantrik mili pozisyonları arasında uyumsuzluk.

Olası Nedenler: Zamanlama zinciri uzaması, gerginlik ayarlayıcı arızası.

Çözüm: Zamanlama zinciri ve gergi kontrol edilmeli; uzama varsa zincir seti değiştirilmeli.

Turbo ve Şarj Sistemi Arıza Kodları

P0299 – Turbo / Kompresör Düşük Yükleme

Açıklama: Turbo sistemi beklenen boost basıncını üretemedi.

Olası Nedenler: Charge pipe çatlağı, turbo wastegate/aktüatör arızası.

Çözüm: Şarj havası boruları ve turbo aktüatör kontrol edilmeli.

EGR, DPF ve SCR Arıza Kodları (B47 Dizel)

3 Serisi B47 dizel motorunda Euro 6 standardına uyum için EGR, DPF ve SCR (AdBlue) sistemleri birlikte çalışır.

P0401 – EGR Akışı Yetersiz

Açıklama: EGR sistemi yeterli egzoz gazı geri dönüşümü sağlayamıyor.

Olası Nedenler: EGR valfi kurum tıkanması, EGR soğutucusu arızası.

Çözüm: EGR valfi temizlenmeli; ileri aşamada değiştirilmeli.

P20EE – SCR NOx Katalizör Verimliliği Düşük (Banka 1)

Açıklama: SCR sistemi NOx dönüşüm verimliliği beklenenin altında.

Olası Nedenler: AdBlue kalitesi düşük, AdBlue dozu yetersiz, NOx sensörü arızası.

Çözüm: AdBlue orijinal kalitede yeniden doldurulmalı, NOx sensörü test edilmeli.

Ateşleme Sistemi Arıza Kodları

P0300 – Rastgele / Çoklu Silindir Ateşleme Kaçağı

Açıklama: Birden fazla silindirde ateşleme kaçağı tespit edildi.

Olası Nedenler: Aşınmış bobinler ve bujiler, HPFP sorunu, düşük kompresyon.

Çözüm: Bobinler ve bujiler takım halinde kontrol edilmeli, kompresyon testi yapılmalı.

Şanzıman (Steptronic/ZF) Arıza Kodları

P0700 – Şanzıman Kontrol Sistemi Arızası

Açıklama: ZF Steptronic şanzıman kontrol modülü bir hata tespit etti.

Olası Nedenler: Mekatronik ünite arızası, şanzıman yağı bozulması, solenoid sorunu.

Çözüm: Şanzıman yağı kontrol edilmeli, mekatronik alt kodları okunmalı.

xDrive ve ABS / DSC Arıza Kodları

C0035 – Sol Ön Tekerlek Hız Sensörü Arızası

Açıklama: Sol ön ABS/DSC sensöründen sinyal alınamıyor.

Olası Nedenler: Sensör kirliliği veya arızası, dişli halka hasarı, kablo kopukluğu.

Çözüm: Sensör ve halka temizlenmeli; hasar varsa değiştirilmeli.

Elektrik ve CAN Bus Arıza Kodları

P0560 – Sistem Voltajı Kararsız

Açıklama: ECM besleme voltajı beklenen aralık dışında.

Olası Nedenler: Alternatör arızası, akü zayıflaması, IBS akü sensörü sorunu.

Çözüm: Şarj voltajı ölçülmeli, akü ve IBS sensörü kontrol edilmeli.

U0100 – CAN Bus İletişim Kaybı (DME)

Açıklama: Motor kontrol modülüyle (DME) CAN bus iletişimi kesildi.

Olası Nedenler: CAN bus kablo hasarı, zayıf akü, DME arızası.

Çözüm: Akü gerilimi kontrol edilmeli, CAN bus hatları incelenmeli.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

BMW 3 Serisi’nde Vanos/Valvetronic kodları neden çıkar?

Vanos solenoidleri yağ kalitesine hassastır; geciktirilmiş yağ değişimi ve düşük kaliteli yağ bu sistemlerde P0010-P0014 gibi kodlara yol açar. İlk adım motor yağı ve filtresi değişimi ile solenoid temizliğidir.

3 Serisi B47 dizel AdBlue uyarısı veriyorsa ne yapmalıyım?

AdBlue tankı boşalmaya başladığında uyarı belirir. Tank tamamen boşalırsa araç çalışmayı reddedebilir. Orijinal kalitede AdBlue ile tank doldurulmalıdır; kalitesiz AdBlue P20EE koduna yol açar.

3 Serisi’nde P0299 charge pipe sorunu yaygın mı?

Evet. B48/B58 motorlarda plastik şarj havası borusu çatlama eğilimindedir; bu P0299’un en sık nedenidir. Alüminyum muadil ile değişim kalıcı çözüm sağlar.

3 Serisi Steptronic şanzımanda sert vites geçişi varsa ne anlama gelir?

Sert vites geçişi genellikle şanzıman yağı bozulması veya mekatronik ünite sorununa (P0700/P1778) işaret eder. Şanzıman yağı değişimi ve alt kodların okunması tanı için ilk adımdır.


Bu içerik yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. BMW 3 Serisi aracınızda herhangi bir arıza koduyla karşılaştığınızda yetkili BMW servisi veya uzman bir oto elektrik tamircisine başvurmanız önerilir. Arıza kodları tek başına kesin bir teşhis aracı değildir; fiziksel inceleme ve testlerle birlikte değerlendirilmelidir.

Yorum yapın